جلسه پنجم – اولین برنامه با اندروید استدیو

آموزش اندروید – جلسه پنجم – اولین برنامه با اندروید استدیو

قصد داریم دراین مقاله با هم اولین برنامه اندروید را ایجاد کنیم. برای اجرای این مثال از IDE اندروید استدیو استفاده میکنیم . در ادامه با ما همراه باشید تا به اولین قدم را در دنیای برنامه نویسی اندروید بردارید.

ابتدا برنامه اندروید استودیو را باز کنید و گزینه “Start a new Android Studio project” را جهت ایجاد پروژه انتخاب نمایید.

 

android_newprj1

سپس باید نام و پکیج برنامه و محل فایلهای پروژه را مشخص نمایید. (در مورد مفهوم پکیج در جاوای مقدماتی توضیح کافی داده شده)

android_newprj2

در مرحله بعدی لازم است که Minimum SDK را نیز مشخص نمایید در این مثال API21: Android 5.0(Lollipop) را انتخاب شده.

android_newprj3

در مرحله بعد لازمه است Activity و هم چنین قالب (Layout ) برنامه را مشخص نمایید . در مورد Layout , Activity در آینده توضیحات مفصلی ارائه خواهیم کرد. در این پنجره گزینه Blanck Activity را انتخاب نموده و Next را بفشارید. با اینکار یک برنامه اندرویدی جدید با یک صفحه خالی ساخته میشود.

android_newprj4

در مرحله آخر محیط توسعه برنامه اندرویدی باز خواهد شد و می توانید همچون تصویر زیر به اجزاء مختلف پروژه دسترسی داشته باشید.

android_newprj5

ساخت دستگاه مجازی اندرویدیAndroid Virtual Device(AVD):

برای تست برنامه های اندرویدی خود، شما به یک دستگاه مجازی ( AVD ) نیاز دارید. بنابراین قبل از شروع برنامه نویسی یک دستگاه مجازی ایجاد کنید .به این منظور بر روی آیکون Avd Manager کلیک نمایید.

android_newprj6

در این پنجره AVD هایی که درSDK موجود هستند نمایش داده میشود. با انتخاب “Create new Virtual device” می توانید یک دستگاه مجازی جدید بسازید (مشابه ساخت AVD در Eclipse)

android_newprj7

قبل از شروع برنامه نویسی اندروید لازم است در مورد فایلهای xml اطلاعاتی داشته باشید. ساختار بسیاری از منابع و تنظیمات ظاهری UI در اندروید در قالب فایلهای xml ذخیره میشود. از پنل سمت چپ اندروید استدیو مطابق شکل زیر فایل Activity_main.xml را انتخاب نمایید تا متن فایل به شما نمایش داده شود.

android_newprj8

برای نمایش Helloworld باید متن زیر را درون فایل activity_main.xml قراردهید

دراین فایل یک textview قرار دارد که متن helloworld را در صفحه به ما نمایش میدهد (در آینده توضیحات مفصلی در مورد المانهای UI اندروید خواهیم داد)

در نهایت با فشردن کلیدهای shift+f10 یا رفتن به مسیر Run>Run App برنامه را بر روی دستگاه مجازی اندرویدی اجرا نمایید.

android_newprj9

 
یک دیدگاه در “جلسه پنجم – اولین برنامه با اندروید استدیو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code