جلسه اول – تاریخچه و معماری اندروید

اندروید ( Android ) :
سیستم عامل شرکت گوگل برای تلفنهای همراه ، تبلتها ، تلویزیونهای هوشمند و لوازم خانگی است که در سال ۲۰۰۸ اولین نسخه آن عرضه شده است.هدف گوگل تولید سیستم عاملی همه منظوره با طیف وسیع کاربری بود.
تاریخچه اندروید ( Android ) :
در سال ۲۰۰۵ گوگل با خرید شرکت کوچک اندروید که در زمینه نرم افزارهای تلفن همراه فعالیت داشت ، وارد عرصه تولید سیستم عامل دستگاههای هوشمند شد.
اندی روبین مدیر ارشد اجرایی این شرکت پس از پیوستن اندروید به گوگل به سمت مسئول پروژه اندروید گوگل منصوب شد.اندروید برپایه سیستم عامل لینوکس بنا شده و به صورت Open Source و رایگان ارائه شده است.
کلمه اندروید به معنی روبات انسان نماست. رایگان بودن اندروید سبب استقبال گسترده و همه گیر شدن آن در زمانی بسیار کوتاه گردید.شرکت های معتبر تولید کننده تلفن همراه ، تبلت و دستگاههای هوشمند، با توجه به آخرین نسخه ارائه شده توسط گوگل اقدام به سفارشی سازی آن نموده و با محصولات خود عرضه میکنند.

معماری اندروید(Android Architechture)

 

android-architecure

سیستم عامل اندروید از نظر معماری یک پشته نرم افزاری(Software Stack) به حساب می آید به این مفهوم که مجموعا ای از برنامه های کوچک متصل بهم است که همگی به صورت یک سیستم عامل واحد کار میکنند.

در پایین ترین بخش معماری اندروید kernel این سیستم عامل قرار دارد. kernel هسته مرکزی سیستم عامل و ابتدایی ترین بخش آن را تشکیل میدهد.گوگل از نسخه ۲.۶ لینوکس برای طراحی هسته اندروید استفاده کرده که شامل برنامه های مدیریت حافظه, ایمنی ,… و driver های سیستم میشود.

بخش دیگر پشته اندروید، کتابخانه ها(Library) سیستم عامل است.این بخش شامل دستورالعمل های مختلفی است که به دستگاه دستور میدهد با دیتای مختلف چطور رفتارکند.برای مثال کتابخانه Media Framework شامل اطلاعات اجرای انواع فرمت های فایلهای عکس, فیلم و موزیک است.
در واقع میتوان گفت اندروید شامل مجموعه ای از کلاسهای c++/c است که توسط کامپوننت های سیستم اندروید مورد استفاده قرار میگیرند.
در همین سطح از پشته اندروید Android Runtime قرار دارد که شامل کتابخانه های java است که در ساخت برنامه های اندروید به کار می رود و برای اجرای آنها کاملا حیاتی می باشد.

Android Runtime متشکل از ۲ بخش است.بخش پایینی آن یک ماشین مجازی به اسم Dalvik است که وظیفه آن اجرا کردن برنامه های جاوا برای اندروید است.پسوندی که این ماشین مجازی اجرا میکند(Dalvik Executable (dex بوده و بخش دیگر Core Library است کتابخانه سطح پایین برای کار با ماشین مجازی است.این کتابخانه یک هسته جاوا را برای شما فراهم میکند . Dalvik یک ماشین مجازی مانند JVM است.ماشین مجازی دالویک برای اجرای قابلیت های اساسی مانند مدیریت حافظه کم و threading متکی بر هسته لینوکس است.

لایه بالاتر پشته اندروید چارچوب نرم افزارها (Application Framework) قرار دارد.این لایه از سیستم عامل همان لایه ای است که به صورت باز در اختیار برنامه نویسان قرارمیگیرد این امر به آنها اجازه دستیابی به منابع موبایل و سیسستم عامل را میدهد.

بالاترین لایه یعنی برنامه ها(Applications) که با استفاده از سطح بالایی (Application Framework) ساخته می شوند بر روی این سیستم عامل نصب و اجرا میشوند.

برنامه های کاربردی (Applications):
لایه Application بالاترین سطح در معماری سیستم عامل اندروید است به طور کلی کاربران اندروید با این سطح در ارتباط هستندو اکثرا جذب این سطح می شوند.کاربران با استفاده از این برنامه ها کارهای موردنظر خود را انجام میدهند به طور مثال برقراری یک تماس یا مرور کردن چند صفحه وب با استفاده از این برنامه ها امکان پذیر می شود.
توسعه دهندگان و برنامه نویسان برنامه های مورد نیازکاربران را برای این بخش تولید میکنند و به همین دلیل توسعه دهندگان بیشتر با لایه پایین تر یعنی Application Framework درارتباط هستند.
اندروید به همراه بسته های مختلفی از جمله Email Client,Sms Programm,Calender,Maps,Browser,contacts… ارایه میشوند تمام این برنامه ها با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا نوشته شده اند.

هربرنامه کاربردی از چندین بخش تشکیل شده است:
۱- کامپوننتها Activities,Services,Content Providers,Contact Receivers
۲-فایل Manifest
۳-منابع (Resources)

ویژگیهای اندروید :
۱- از تمام تکنولوژیهای ارتباطی پشتیبانی میکند. ( GSM ، بلوتوث ، WIFIو … )
۲- فرمتهای مختلف و متعدد مدیا را پشتیبانی میکند. Gif , Png , Jpeg , Mp3 , Mpeg4 , ….
۳- از SMS و MMS برای ارسال پیام پشتیبانی میکند.
۴- از بانکهای اطلاعاتی سبک SqlLite پشتیبانی میکند.
۵- از قابلیت چند لمسی (Multi Touch) پشتیبانی میکند.
۶- چند وظیفه ای (Multi Tasking) را پشتیبانی میکند.
۷- از سخت افزارهای مختلف پشتیبانی میکند. ( Camera, Senseors , GPS , …)
۸- Adobe Flash و Adobe AIR را پشتیبانی میکند.

نسخه های اندروید :

android_versions

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code