جلسه هفتم – منابع (Resources)

آموزش اندروید – جلسه هفتم – منابع (Resources)

برای نوشتن برنامه اندرویدی خوب منابع بسیاری لازم است. در اندروید فایلهای تصویری، رنگ ها،قالب ها،رابط های کاربری ،انیمیشن ها و… منابع برنامه هستند. منابع همیشه به طور جداگانه در زیر فولدرهای فولدر اصلی res/ قرار دارند.این آموزش نحوه سازماندهی کردن منابع نرم افزارتان را شامل می شود.

android_res

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید در فولدر res تعدادی زیر فولدر وجود دارد که در هرکدام میتوان منابع مختلف با توجه به نوع آن ذخیره نمود تا در برنامه از آنها استفاده کرد.

انواع منابع در اندروید به شرح زیر میباشند :

anroid_res_folders

مثال :

در مثال زیر میبینید که منابع برنامه در فولدرهای مربوط به خود قرارداده شده اند. در فولدر drawable یک فایل تصویری و در فولدر layout هم دو layout ایجاد شده. همچنین در فولدر vlues یک فایل string.xml ایجاد گردیده.

android_res_sample1

در مورد نحوه طراحی هریک از منابع در جلسات بعد توضیح خواهیم داد.

دسترسی منابع

به ۲ طریق می توان به منابع دسترسی داشت:

۱-از طریق xml فایلها

۲-از طریق کد

دسترسی منابع از طریق کد

زمانی که برنامه اندرویدی شما کامپایل می شود کلاسی تحت عنوان R ایجاد می شود این کلاس شامل id های منابعی می باشد که درون فولدر res/ قرار دارند.

مثال۱:

برای دسترسی به res/drawable/myimage.png و قرار دادن این عکس درون رابط کاربری ImageView از کد زیر استفاده می نماییم:

در خط اول کد دستورR.id.myimageview به imageview ای که نام آن در درون فایل Layout ذخیره شده اشاره می کند و در خط دوم دستورR.drawable.myimage به عکسی با اسم myimage موجود در پوشه drawable/ که فولدر زیرین دایرکتوری res/ می باشد اشاره می کند.

مثال ۲:
در این مثال ابتدا یک دایرکتوری به نام values زیر دایرکتوری res/ ایجاد کرده سپس فایل xml ای به نام Strings.xml را درون این دایرکتوری ایجاد کرده سپس کد زیر را درون این فایل قرار دهید:

 

سپس کد زیر را درون res/layout/activity_main.xml قرار دهید:

اکنون میتوانید عبارتی را که درون فایل strings.xml قرار داده اید را در المان TextView نمایش دهید.برای این منظور از تکه کد زیر استفاده نمایید (میتوان تکه کد زیر را در متد onCreate نوشت) :

کد موجود در کلاس Activity هم به شکل زیر می باشد:

دسترسی منابع از طریق xml

به کد موجود درres/values/strings.xml توجه نمایید :

سپس برای تنظیم کردن رنگ و متن Edittext موجود در layout به کد زیر توجه نمایید:

 

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code