جلسه اول-آشنایی با جاوا و ابزارهای لازم

تاریخچه :

زبان برنامه نویسی جاوا یک زبان برنامه نویسی همه منظوره و شی گراست که در شرکت سان میکروسیستمز (Sun Microsystems) ، توسط جیمزگاسلینگ خلق و در سال ۱۹۹۵ به بازار عرضه گردید. از سال ۲۰۱۰ شرکت اواکل با خرید سان میکروسیستمز پشتیبانی زبان برنامه نویس جاوا نیز بعهده دارد.
این زبان برنامه نویسی ساختاری شبیه ++C داشته ، اما از مدل شیء گرایی ساده تری بهره میبرد و قابلیتهای سطح پایین کمتری دارد. ویژگی اصلی جاوا استقلال برنامه ها از سکوی اجراست به این مفهوم که برنامه های جاوایی قابلیت اجرا در هر سیستم عامل و هرسخت افزاری را دارا هستند. یکی دیگر از قابلیتهای کلیدی جاوا مدیریت خودکار حافظه بوده که در عملکرد برنامه ها در حین اجرا تاثیر بسزایی دارد.
جاوا یک زبان برنامه نویسی کامپایلری – مفسری است . در این زبان ابتدا کد های برنامه توسط کامپایلر به بایت کد (Byte Code) ترجمه میگردند سپس اجرا میشوند . بایت کد چیزی شبیه کدهای زبان ماشین است که وابسته به سخت افزار و سیستم عامل خاص نبوده و اجرا کننده آن ماشین مجازی جاوا (JVM) است. ماشین مجازی جاوا یک برنامه سیستمی واسط میباشد که وظیفه اجرای بایت کد را در سیستم عامل میزبان بعهده دارد.

جاوا برای نوشتن انواع برنامه ها مناسب است. از جمله :

• برنامه‌های تحت وب
• برنامه‌های رومیزی (Descktop)
• برنامه های سازمانی بزرگ (Enterprise)
• برنامه های تحت موبایل ،پاکت پی‌سی و…

ابزار های مورد نیاز جهت برنامه نویسی جاوا :

• (JDK (Java Development kit :
یک بسته نرم افزاری است شامل کامپایلر ، ابزارهای توسعه و اشکال زدایی ، کتابخانه استاندارد و ماشین مجازی جاوا که مورد استفاده برنامه نویسان قرار میگیرد.
JDKاولین ابزار مورد نیاز در برنامه نویسی جاوا ست. استفاده از آن برای همه آزاد و رایگان بوده و براحتی در دسترس میباشد. برای تهیه JDK از طریق وب سایت شرکت اوراکل اقدام نمایید :

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

درحال حاظر آخرین نسخه جاوا (نسخه ۸) و نسخ قدیمی تر از طریق آدرس فوق در دسترس میباشد.

• (JRE (Java Runtime Enviroment :
یک بسته نرم افزاری شامل ماشین مجازی و کتابخانه استاندارد جاوا بوده و فقط جهت اجرای برنامه ها در سیستم میزبان استفاده میشود. (به عبارتی جهت اجرای برنامه کامپایل شده جاوایی باید JRE مربوط به همان ماشین روی سیستم نصب شده باشد) . JRE حجم کمتری نسبت به JDK داشته چرا که فقط ملزومات زمان اجرای برنامه ها را داراست. به وبراحتی از طریق آدرس فوق قابل تهیه میباشد.
نکته : JDK پس از نصب ، JRE همان نسخه را نیز نصب مینماید. پس برای توسعه دهندگان نصب JDK جهت برنامه نویسی و اجرای برنامه کافیست.

• (IDE (Integrated development environment :
جهت نوشتن یک برنامه به زبان جاوا از یک ویرایشگر متنی ساده نیز میتوان استفاده نمود. فقط کافیست JDK در سیستم موجود باشد تا بتوان فایل برنامه نوشته شده را کامپایل نموده و اجرا کرد. این روش در نوشتن برنامه های ساده کاربرد دارد. اما زمانی که پیچیدگی نرم افزار افزایش میابد ابزار دیگری به نام IDE (محیط یکپارچه توسعه) به کمک برنامه نویسان می آید. این ابزار قابلیت مدیریت و اشکال زدایی در سورس پروژه های نرم افزاری ، همچنین کامپایل و اجرای برنامه با کمک JDK را در اختیار برنامه نویس قرار میدهد.
از زمان ایجاد جاوا تا به امروز سازمانهای متعددی در زمینه توسعه و تولید ابزارهای کاری در این زبان برنامه نویسی فعالیت نموده اند. این مساله نیز یکی از ویژگیهای منحصر به فرد جاوا میباشد. در همین راستا چندین IDE با قابلیتهای مختلف برای جاوا طراحی شده است که در ادامه چند نمونه از آنها را ذکر میکنیم :

۱-NetBeans اولین IDE جاوا که در ابتدا توسط سان و در حال حاظر بوسیله شرکت اوراکل پشتیبانی میشود . این IDE کد باز بوده و استفاده از آن همانند JDK آزاد و رایگان است.معمولا به همراه این IDE آخرین نسخه JDKسازگاربا آن هم دانلود شده و نیاز به تنظیمات خاصی ندارد . آدرس دانلود :

http://www.netbeans.org/downloads/index.html

۲-Eclipse یکی از پرطرفدار ترین IDE های مورد استفاده برنامه نویسان جاوا میباشد. این IDE توسط سازمان Eclipse و به صورت کد باز و رایگان در اختیار همه قرار داده شده است. از ویژگیهای منحصر به فرد آن وجود پلاگین های متعدد جهت استفاده در برنامه نویسی Web,Descktop,Mobileو… میباشد. آدرس دانلود :

http://www.eclipse.org/downloads/

۳- Intellij IDEA یک IDE قدرتمند تجاری و غیر رایگان که توسط شرکت JetBrains عرضه شده است . بدلیل هوش مصنوعی موجود در آن فرایند تولید نرم افزار را ساده تر وسریعتر مینماید . آدرس دانلود نسخه نمایشی :

http://www.jetbrains.com/idea/download/index.html

IDE های دیگری نیز برای برنامه نویسی جاوا وجود دارند که به ذکر نام برخی از آنها بسنده میکنیم:
JDeveloper,JBuilder,JCreator,MyEclipse,BlueJ,Zeus,….
یک دیدگاه در “جلسه اول-آشنایی با جاوا و ابزارهای لازم

دیدگاه‌ها بسته شده است.