جلسه دوم-شروع کار باجاوا

جلسه دوم – شروع کار باجاوا

نصب و راه اندازی JDK :

پس از دانلود نسخه ویندوز JDK با اجرای فایلSetup مربوطه به راحتی بر روی سیستم عامل نصب میگردد و تنظیمات اولیه را به صورت خودکار انجام میدهد. یکی از این تنظیمات معرفی مسیر جاوا در یک متغیر سراسری به نام JAVA_HOME به ویندوز میباشد (در Evironment Variables که بعدا به نحوه تنظیم دستی آن اشاره خواهیم کرد). این متغیر سراسری جهت دسترسی دیگر برنامه های کاربردی به جاوا استفاده میگردد. به عنوان مثال IDE ها از طریق این متغیر از محل JDK اطلاع پیدا نموده و از آن استفاده میکنند.

نصب Eclipse IDE و ساخت اولین پروژه :

برای آموزش کاربردی جاوا یکی ازپرطرفدار ترین IDE های موجود که Eclipse IDE بود را انتخاب نمودیم. لازم به ذکر است کاربا IDE های مختلف جاوا بسیار شبیه به یکدیگر است و هرکدام دارای نقاط ضعف و قوت مربوط به خود هستند. انتخاب IDE مناسب جهت اجرای یک پروژه بسته به سلیقه برنامه نویس و امکانات آن IDE انجام میگیرد.برای نصب و شروع به کار با این IDEدر سیستم فقط کافی است فایلzip  دانلود شده را در مسیر دلخواه مثلا D:\Root\Eclipse یک بار Exctract کنید.

سپس میتوانید با اجرای فایل Eclipse.exe آنرا اجرا نمایید. توجه نمایید که در اولین اجرا از شما مسیر پیش فرض ذخیره پروژه ها پرسیده میشود :

در این فرم مسیر پیش فرض ذخیره پروژه ها (اصطلاحا WorkSpace)را در کادر مربوطه وارد نمایید .( با انتخاب گزینه Use this as the default … در اجرای بعدی IDE این پنجره مجددا ظاهر نمیگردد).

بعد از این مرحله پنجره اصلی Eclipse IDE برای استفاده در اختیارتان قرار میگیرد :

 

 

جهت ایجاد یک پروژه جدید از طریق منوی File\New\Project اقدام نموده و از پنجره باز شده گزینه Java Project را انتخاب نمایید :

 

 

 

در این فرم نام پروژه را در فیلدProject name وارد کنید (شماره ۱) .در صورتیکهJAVA_HOME در Environment Variables تنظیم شده باشد ،Eclipse از وجود JDKباخبر شده و آنرا بصورت خودکار در اختیارتان قرار میدهد. (شماره ۲)

 

همچنین در صورتیکه تمایل داشته باشید JDK دیگری را به Eclipse معرفی کنید میتوانید از لینک Configure JRE در تصویر بالا استفاده نمایید (شماره ۳). پس از کلیک روی این لینک پنجره زیر ظاهر میگردد :

با کلیک بر دکمه Add میتوانید JDK دیگری را (در صورت وجود نسخه های متفاوت روی سیستم) انتخاب نموده و به لیست JDK های شناخته شده برای IDE اضافه کنید (شماره ۱) همینطور میتوانید JDK مورد نظر خود را جهت استفاده بازدن Checked انتخاب نمایید (شماره ۲)

پس از ورود نام و اطلاعات اولیه پروژه با زدن کلید Finish در پنجره New Java Project پروژه ای جدید در آدرس WorkSpace یا مسیری که به صورت دستی مشخص نموده اید ایجاد میگردد و IDE نیز پروژه را جهت برنامه نویسی در اختیارتان قرار میدهد. به شکل زیر :

 

حال میتوانید برنامه نویسی جاوا را شروع نمایید. لازم است در ابتدا جهت جلوگیری از سردرگمی و کاستن از پیچیدگی مباحث ، بویژه اصول برنامه نویسی شی گرا از برخی مفاهیم فعلا عبور کنیم و در بخشهای بعدی به آنها بپردازیم .

اولین برنامه به زبان جاوا – سلام جاوا !

برای نوشتن یک تکه برنامه در قدم اول لازم است فایل مربوط به آن برنامه را درون پروژه ایجاد کنید. به این فایل در اصطلاح کلاس گفته میشود (در مبحث شی گرایی با جزئیات بیشتر به کلاس خواهیم پرداخت). درون یک پروژه میتوانید به هر تعداد لازم فایل یا کلاس تعریف نمایید. پروژه ای که ساخته شد در ابتدا حاوی هیچ کلاس یا فایل برنامه ای نمی باشد. برای ایجاد یک کلاس کافیست در کادر سمت چپ IDE که Package Explorer نام دارد کلیک راست نموده واز منوی ظاهر شده گزینه New\Class را انتخاب نمایید :

 

پس از کلیک بر روی class پنجره زیر ظاهر میگردد :

 

در این پنجره یک نام برای کلاس در فیلدName وارد نموده و گزینه public static void main را انتخاب نمایید . در انتها کلید Finish را کلیک کنید تا کلاس مورد نظرتان ساخته شود

 

پس از ساخت کلاس ،کادر Package Explorer نام کلاس ایجاد شده را نمایش میدهد (شماره ۱) و در کادر میانی IDE نیز کلاس ساخته شده جهت برنامه نویسی نمایش داده میشود (شماره ۲) :

 

در بخشهای بعدی در مورد ساختار کلاس توضیح خواهیم داد . برای اینکه اولین برنامه را باهم بنویسیم دستور زیر را درون تابع main بنویسید :

;(“System.out.print(“Hello Java

پس از نوشتن این دستور میتوانید با کلید Ctrl + F11 برنامه نوشته شده را اجرا نمایید. این برنامه کلمه Hello Java در خروجیConsole نمایش میدهد. (Console زیر کادر کلاس میباشد و بلافاصله پس از اجرا ، خروجی برنامه در صورت وجود نمایش میدهد) . به شکل زیر :

 

به همین سادگی اولین برنامه به زبان جاوا را نوشته و اجرا نمودید. حال میتوانید به سرعت با دستورات مختلف این زبان برنامه نویسی آشنا شده و برنامه نویسی کنید. در ادامه دستورات این زبان را با هم مرور میکنیم ( شما میتوانید مثالهای عنوان شده را به شیوه فوق درون تابع main اجرا نمایید)

ساختار زبان برنامه نویسی :

در جاوا گروهی از دستورات برنامه نویسی در قالب بلوکهایی قرارگرفته و این بلوکها با توجه به توابع و دستورات دیگر شکل میگیرند . یک بلوک برنامه با علامت { شروع شده و با { خاتمه می یابد. در اولین برنامه نوشته شده مشاهده نمودید که کلاس و تابع main با این علامتها شروع و خاتمه یافتند.

دستور زبان جاوا بسیار شبیه C و ++C است. این زبان به حروف کوچک و بزرگ حساس بوده یا اصطلاحا Case Sensitive میباشد. هردستور در این زبان با علامت یک علامت جداکننده (Separator) که کاراکتر; است از دستور بعدی جدا میشود .
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code