جلسه هشتم-عبارات پرش (Jump)

جلسه هشتم : عبارات پرش (Jump)

سه عبارت پرشی در جاوا وجود دارد:

۱-break

۲-continue

۳-return

استفاده از break:

عبارتbreak در جاوا سه کاربرد دارد. نخست اینکه؛ همان گونه که دیده اید؛ به اجرای متوالی عبارات در یکی از حالات عبارت switch پایان می بخشد. دوم اینکه از آن می توان برای خروج از حلقه استفاده نمود و سوم اینکه از آن می توان به صورت شکل متمدنی از goto استفاده نمود. دو کاربرد آخر را با هم بررسی می کنیم:

 

استفاده ازbreak برای خروج از حلقه ها:

با استفاده ازbreak می توانید یک حلقه را فورا پایان ببخشید و از جمله شرطی و مابقی عبارت موجود در قسمتbody صرفنظر کنید.وقتی نوبت به اجرای عبارتbreak در یک حلقه می شود؛ اجرای حلقه به پایان رسیده و کنترل اجرای برنامه به نخستین عبارت پس از حلقه هدایت می شود:

مثال:

Output:

i: 0 i: 1 i: 2 i: 3 i: 4 i: 5 i: 6 i: 7 i: 8 i: 9

Loop complete.

استفاده از break به عنوان نوعی goto:

زبان جاوا فاقد عبارتgoto است چرا که عبارت مذبور ؛روشی برای انشعاب غیر شرطی فراهم نموده و موجب از بین رفتن ساختار یافتگی برنامه ها می شود.

انجام این کار معمولا سبب می شود تا درک و نگهداشت روتین هایgoto دار دشوار شود. این عبارت همچنین از برخی از بهینه سازیهای کامپایلرهاجلوگیریمیکند. اماعبارتgoto در برخی از موارد؛ساختاری ارزشمند و قانونی برای هدایت رو به جلو جریان برنامه هاست.

جاوا برای مدیریت اینگونه شرایط؛از شکل گسترده ای از عبارتbreak پشتیبانی می کند. با استفاده از این فرم از عبارتbreak می توانید ازاجرای یک یا چند بلوک صرفنظر کنید.لزومی ندارد که این گونه بلوک ها؛ در یک حلقه یا عبارتswitch باشند. این کار برای هر بلوکی میسر است. به علاوه می توانید دقیقا مشخص کنید که اجرای برنامه ها از کجا ادامه یابد؛ چرا که این فرم از عبارتbreak همراه با برچسبهاlabel به کار برده می شود.

Break label;

Label نام برچسبی است که نشان دهنده بلوک مورد نظر است.

مثال:

 

Output:

Before the break.

This is after second block.

استفاده از continue:

گاهی اوقات لازم است که اجرای حلقه پیش از رسیدن به انتها تکرار شود. این کار با عبارتcontinue انجام می شود. این عبارت در حلقه های while و do-while سپس انتقال مستقیم کنترل به جمله شرطی کنترل کننده حلقه می شود. در حلقه for کنترل نخست به قسمت iteration و سپس به جمله شرطی عبارتfor هدایت می شود. در هر سه حلقه جاوا؛ عبارات پس از continue (تا انتهای حلقه)نادیده انگاشته می شوند.

مثال:

Output:

۰ ۱

۲ ۳

۴ ۵

۶ ۷

۸ ۹

نکته:با استفاده از عملگر% بررسی می شودزوج است یا خیر. اگر چنین باشد ؛حلقه بدون چاپ کاراکتر”سطر جدید” ادامه می یابد.

 

Return:

آخرین عبارت کنترلی؛returnاست. این عبارت برای بازگشت صریح از یک متد به کار برده می شود.یعنی سبب بازگرداندن کنترل اجرا به برنامه فراخوان متد می شود.بدین ترتیب این عبارت به عنوان یکی از عبارات پرش طبقه بندی شده است.

با استفاده از عبارتreturn در متدها می توان کنترل اجرا را در هر لحظه به روتین فراخوان متد بازگرداند. از این رو اجرای متدی که در آن اجرا می شود را فورا به پایان می رساند. این نکته رادریک مثال نشان میدهیم:

Output:

Before the return.

نکته : در برنامه بالا if(t) ضروری است. کامپایلر جاوا در صورت عدم وجود آن؛ پیام خطای”unreachable code” را نمایش می دهد.چرا که برای کامپایلر مشخص می شود که آخرین عبارتprintln هیچگاه اجرا نمی شود. برای پیشگیری از این خطا از عبارتif برای گول زدن کامپایلر جهت نشان دادن نکته مورد نظر استفاده شده است.

 

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code