بهترین روش برای یادگیری برنامه نویسی کدام است؟

برای یادگیری برنامه نویسی روش های مختلفی وجود دارد. شاید از هر کسی که اکنون برنامه نویس است بپرسید با چه روشی توانسته برنامه نویسی را یاد بگیرد به شما جواب های متفاوتی بدهند مثل یادگیری از روی کتاب های برنامه نویسی، رفتن به کلاس برنامه نویسی، جستجو در اینترنت، دیدن فیلم های آموزش برنامه نویسی و … اما اینکه کدام روش برای یادگیری برنامه نویسی بخصوص برای تازه کاران و مبتدیان بهترین است می تواند خیلی مهم باشید. چون اگر کسی از یادگیری برنامه نویسی لذت نبرد و برایش سخت بنظر برسد ممکن است در نیمه راه آن را رها کند. ما در این مقاله قصد داریم بصورت تفضیلی روش های مختلف یادگیری برنامه نویسی را بررسی کنیم ، مزایا و معایت هر روش را مطرح کنیم و در نهایت بهترین روش برای شروع یادگیری برنامه نویسی را بیان کنیم. پس ما همراه باشید.

 

یادگیری از طریق کتاب های آموزش برنامه نویسی

کتاب ها قطعا یکی از بهترین منابع برای یادگیری هستند اما برای یادگیری برنامه نویسی چطور؟ طرفداران این روش معتقدند که کتاب ها منسجم ترین منبع برای یادگیری هستند و هر کتاب حاصل تلاش چندین ساله یک نویسنده است بطوری که نویسنده تک تک بخش های کتابش را با وسواس انتخاب و نوشته است. همین طور کتاب ها به عنوان کاملترین منابع یادگیری هستند و تمامی موارد را در برمیگیرند اما مخالفان این روش یادگیری، بر این باورند که یادگیری آن هم یادگیری برنامه نویسی از روی کتاب بسیار خسته کننده و دشوار خواهد بود و خواندن کتاب برای یادگیری برنامه نویسی لذت بخش نیست. دلیل دیگرشان این است که برنامه نویس باید با مفاهیم و کدها درگیر شود و در عمل باید آنها را یاد بگیرد.

ما نیز معتقدیم که یادگیری برنامه نویسی از روی کتاب برای تازه کاران بسیار خسته کننده و گیج کننده خواهد بود چون تمامی مفاهیم را در برمیگرد و از انجا که برای یادگیری برنامه نویسی نیاز نیست تمامی موارد را حفظ کنیم و یا بلد باشینم و باید در انجام پروژه های مختلف دانش خود را تکمیل کنیم، این روش را حداقل برای شروع پیشنهاد نمیدهیم. ولی کتاب های برنامه نویسی به عنوان یک مرجع خوب می توانند به شما در مواقع ضروری همیشه کمک کنند.

 

 

 

یادگیری برنامه نویسی از طریق جستجو در اینترنت

عده ای اینترنت را بهترین استاد میدونند چون اعتقاد دارند هرچیزی در آن یافت میشود. شاید خیلی از برنامه نویسان کنونی نیز از همین طریق برنامه نویس شده باشند. طرفداران این روش، یادگیری برنامه نویسی از طریق اینترنت رو خیلی شیرین میدونند چون براحتی میتونند در اینترنت بگردند و مطالب آموزشی زیادی رو پیدا کنند. همچنین چون هر روز به تعداد این مطالب در اینترنت بیشتر میشه، اینترنت رو یک منبع غنی برای یادگیری میدونند. اما در مقابل مخالفان این روش دقیقا علت اصلی مخالفتشان وجود همین اطلاعات فراوان است. اونها میگویند اینترنت در واقع انبوهی از اطلاعات است که میتواند شما را سردرگم کند. با هربار جستجو کلی اطلاعات غیر منسجم برای آموزش برنامه نویسی به شما پیشنهاد میشه که علاوه بر سردرگمی میتونه شما رو به بیراهه نیز ببره چون هر کسی میتواند آنها را تولید کرده باشد و معتبر نباشد.

در این خصوص ماهم باور داریم که وجود اطلاعات فراوان گاهی میتونه شما رو سردرگم کنه و شما رو به دلیل بردن به بیراهه از ادامه یادگیری برنامه نویسی زده کند اما همیشه اینترنت به عنوان یک استاد راهنما خوب در مواقعی که به چالش بر میخورید میتونه شما رو در فرآیند یادگیری برنامه نویسی یاری کنه.

 

 

کارآموزی در تیم های برنامه نویسی

خیلی ها معتقدند که بهترین روش برای یادگیری برنامه نویسی کار بروی یک پروژه واقعی است. که با توجه به ویژگی های پروژه واقعی در طول انجام مراحل پروژه و برطرف کردن خطاها میتونید براحتی برنامه نویسی رو یاد بگیرید. یکی از بهترین گزینه ها برای این راه رو نیز کارآموزی در تیم های برنامه نویسی میدونند. بعضی تیم های برنامه جوون مثل شرکت ها و استارت اپ های نوپا و تیم های دانشجویی افرادی رو به عنوان کاراموز برای تامین نیروی کار اولیه میخواهند. طرفداران این روش می گویند که کار در کنار افراد با تجربه و در پروژه واقعی خیلی میتونه به پیشرفت شما کمک کنه و این نوع یادگیری با تمام روش های یادگیری برنامه نویسی دیگه متفاوت است. اما مخالفان این روش روی این نکته تاکید دارند که تیم های برنامه نویسی بیشترین تلاششون برای رسیدن به اهدافشون و سودآفرینی است و کمتر به مسائل آموزش کارآموزان بها میدهند و در بسیاری از موارد ممکن است بی محلی ها و عدم جواب به کنجکاوی های کارآموز توسط اعضای تیم موجب دلسردی و رها کردن یادگیری برنامه نویسی کارآموز شود.

پیدا کردن یک تیم برنامه نویسی خوب که شما را به عنوان یک کارآموز بپذیرد و برای آموزش شما وقت بگذارد مشکل است و بی اعتنایی اعضای تیم را نیز میتواند به همراه داشته باشد اما یادگیری در محیط پروژه واقعی واقعا ارزشمند است.

 

 

رفتن به کلاس های برنامه نویسی

بعضی ها هم رفتن به کلاس های برنامه نویسی رو به دلیل وجود استاد بصورت حضوری و پروژه محور بودن، برای یادگیری پیشنهاد میدهند. و چون معتقدند بهترین روش برای یادگیری برنامه نویسی تمرین و انجام پروژه هست روی این روش خیلی تاکید میکنند اما مخالفان این روش یادگیری رو استاد محور و متکی به دانش استاد میدونند. اونها می گویند که میزان یادگیری دانشجو بسیار بسته به نحوه تدریس و دانش استاد داره. همچنین در بسیاری از موارد ممکنه خیلی از مطالب مهم به دلیل محدودیت این نوع کلاس ها بیان نشه و یا فراموش بشه و در آخر هزینه این روش یادگیری نسبت به روش های دیگر کمی گران است.

وجود یک استاد راهنمای حضوری که تجربه برنامه نویسی خوبی داشته باشه خیلی میتونه به شما کمک کنه تا راحتر برنامه نویسی رو یاد بگیرید اما باز همه چی در این روش برمیگرده به دانش و نحوه بیان استادتون.

 

 

دیدن فیلم های آموزش برنامه نویسی

دیدن فیلم های آموزشی شرکت های معتبر هم روشی که است که بعضی ها پیشنهاد میدهد. فیلم هایی که توسط برترین موسسات آموزشی دنیا مثل لیندا، تری اسکول و … تولید می شوند و معمولا یک دوره کامل یعنی از معرفی و نحوه نصب ابزارها تا کدنویسی و انجام یک پروژه کامل را شامل می شوند. این فیلم های اموزشی معمولا بصورت فلیم های کوتاه چند دقیقه ای می باشند که مدرسین مطالب اصلی را به زبان ساده و صمیمی آموزش می دهند. این روش یادگیری برنامه نویسی کمتر مخالفی دارد چون همه معتقند یادگیری از طریق دیدن فیلم های کوتاه بسیار موثر و لذت بخش خواهد بود اما ممکن است به عنوان یک کاربر ایرانی فیلم های این شرکت ها رو خوب متوجه نشوید.

این روش تمام ویژگی های خوب روش های قبلی را باهم دارد: منسجم است و یک دوره کامل را شامل می شود، بهترین اساتید جهان مدرس آنهایند، ارزان قیمت است و پروژه محور هستند و تنها مشکلش شاید عدم پشتیبانی استاد و فارسی نبودنشان باشد.

 

روشی را برای یادگیری برنامه نویسی انتخاب کنید که ساده باشد و باعث شود از یادگیری لذت ببرید. اگر از من بپرسید چه روشی را برای یادگیری برنامه نویسی پیشنهاد میدهم بدون شک اولین گزینه من دیدن فیلم های آموزشی شرکت های معتبر است. دلایلم هم این است: بهترین اساتید دنیا زیر نظر معتبرترین شرکت های آموزشی، آنها را تهیه و تولید کرده اند. پروژه محور هستند. کامل و منسجم هستند و در کل دیدن فیلم از خواندن متن لذت بخش تر است.

 

منبع : آیساد

 
2 دیدگاه در “بهترین روش برای یادگیری برنامه نویسی کدام است؟

  1. مرتضی

    من به عنوان کسی که مدتهاست کد نویسی میکنم باید اعتراف کنم این مقاله رو یکی از بترین مقاله هایی دیدم که در زمینه کد نویسی نوشته شده .
    امید وارم از این دست مقالات راهگشا و مفید برای برنامه نویسان مبتدی و علاقه مندان به ورود به دنیای کد نویسی بیشتر انتشار بدید
    سپاسگذارم

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code